The 9 Books

Deszczowe Plejady Zachodzą

Pod koniec lata wielu z nas jest w drodze; często przeznaczamy ten czas na podróżowanie po świecie, a czasami jest to po prostu moment przejściowy. Nawet ci, którzy lato spędzili w ogródku, znajdują się teraz gdzieś pomiędzy jednym cyklem czterech pór roku, a następnym. Zbieramy pierwsze owoce.

Mój pomysł stworzenia dziewięciu książek artystycznych „o Safonie” powstał mniej więcej trzy lata temu. Bardzo wiele już się w tej podróży wydarzyło; powstały książki całe z litografii i książki – instalacje, formy otwarte i zamknięte, historie prawdziwe i zmyślone… książka, w której skrupulatnie zgromadziłam skromną garść „faktów” na temat Safony i książka – tajemnica, z której trudno odczytać cokolwiek. Pozostało jeszcze kilka książek do zrobienia. Jedna będzie na temat wyspy Lesbos, tego na co nie miał tam wpływu człowiek (być może będzie to również książka trochę zmyślona). Kolejna powstanie w oparciu o projekt fotograficzny zrealizowany w Bratysławie, co będzie również powrotem do pomysłu na powstanie pierwszych książek. Ostatnia będzie dziełem zbiorowym, w formie różnych, nie tylko moich, tekstów i ilustracji zainspirowanych Safoną lub jej poezją.

Każda z tych książek będzie miała inny rodowód, ale wszystkie wywodzą się z tego samego źródła, więc charakteryzuje je podobny proces twórczy. O tym właśnie jest ta wystawa. Tytuł wystawy nawiązuje do odkrycia, jakiego naukowcy dokonali 30 maja tego roku, po przeanalizowaniu jednego z wierszy Safony. Z wiersza można wywnioskować porę nocy i położenie w jakim znajdował się księżyc oraz Plejady, dzięki czemu naukowcy stwierdzili, że wiersz musiał powstać wczesną wiosną. Na koniec zauważyli jednak, że poetka równie dobrze mogła wszystko zmyślić, by nadać swojej opowieści odpowiedni efekt dramatyczny… cóż, licencia poetica.

Prace, które będzie można zobaczyć na tej wystawie, prawdopodobnie trafią do jednej z tych trzech kolejnych książek. Teksty, które teraz są rozrzucone, niedługo ułożą się w narrację każdej z nich. Na razie mamy rzadką okazję zobaczyć coś, co tak naprawdę dopiero powstanie.

A kto będzie inspiracją dla „następnej Safony”? Może Felicja, postać z powieści
warszawskiej pisarki Narcyzy Żmichowskiej, pt „Poganka”:

“Ona jedna mogła stanąć tak silnie, że jej boleść nie zachwiała, tak wysoko, że jej
śmieszność nie dosięgła, a tak pięknie i bezpiecznie, że aż innym z nią razem stanąć by się chciało. Wszystkie cnoty, które jedynie w normalnych warunkach bytu ludzkiego rozwinąć się mogą, były właśnie cnotami Felicji; brakło jej wprawdzie cnót anormalnych, drobnych cnót cierpienia – lecz co tam dzisiaj po nich – cnoty cierpienia: pokora, skrucha i litość bez granic, rezygnacja niewyczerpnięta, to dobre dla ascetów, dla pustelników Tebaidy lub męczenników w Kolizeum. Nam trzeba cnót siły, cnót tryumfu, nam trzeba koniecznie cnót szczęścia, żeby inni w nas uwierzyli i tak jak my cnotliwymi się stali. O! bo głównie o innych chodzi.” – Narcyza Żmichowska

O Autorce

Magister Etnologii i Antropologii Kultury Uniwersytetu Wrocławskiego, ukończyła też studia licencjackie na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na kierunku Sztuka Mediów.

Obecny projekt: dziewięć “książek artystycznych” o Safonie jest oparty o jej doświadczenia podczas stypendium Erasmus na greckiej wyspie Lesvos, oraz studia na tamtejszym Uniwersytecie Egejskim. Jest realizowany w ramach Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Łączy badania antropologiczne, pisanie i tłumaczenia, z nową i starą wiedzą na temat tworzenia książek, oraz tradycyjnej i eksperymentalnej grafiki.

 

Wernisaż: 16 września, godz. 18:00

Galeria Macondo, ul. Pomorska 19, Wrocław

 

Advertisements
This entry was published on 7 September, 2016 at 12:43 pm and is filed under The 9 Books. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.