The 9 Books

Recenzja: Axel Madsen, The Sewing Circle. Hollywood’s Greatest Secret – Female Stars Who Loved Other Women

Postanowiłam, że oprócz różnych wiadomości z życia dziewięciu książek o Safonie, będę również publikować tu recenzje “zwykłych” książek. Czasami. Pierwsza, to książka o tym jak niezwykle “tęczowe” było Hollywood za czasów srebrnego ekranu. Tym ciekawsza, że napisana głównie o kobietach, chociaż pojawia się w niej mnóstwo różnych ludzi. Z dzisiejszej perspektywy tamten czas i zjawisko jakim było Hollywood wtedy wydają się odrealnione, bajkowe, może teraz bardziej przypominające teatr. Nie wiem, czy ta właśnie książka sprawiła, że fotografie ówczesnych gwiazd dostały nowe życie, ale na pewno historie w niej opisane działają na wyobraźnię wielu osób… i budzą nową ciekawość.

Axel Madsen był biografem i dziennikarzem urodzonym w Kopenhadze, który przeniósł się do Hollywood w latach 60. Jego książka pt. “The Sewing Circle” powstała w roku 1995. Jest bardzo szczegółową relacją z życia wybranych hollywoodzkich gwiazd, jednak nie ma w tym nic z poszukiwania sensacji, plotek czy pomówień. Przy okazji książka ukazuje zamknięty i oddalony od różnych innych wymiarów rzeczywistości świat, opowiadając o nim z bardzo prywatnej perspektywy.

Głównym wątkiem, wokół którego krążą inne, jest tak zwane “kółko krawieckie” – określenie którego używała m.in. Marlene Dietrich, a które wymyśliła Alla Nazimova, nazywając w ten sposób homo- i biseksualne aktorki filmowe oraz ich związki. Dotyczyło to głównie “złotego wieku” Hollywood, od lat 1910 do 1950. Większość z bohaterek tej książki żyła w mniejszym lub większym ukryciu, czego skutkiem były między innymi tak zwane “lawendowe małżeństwa” – związki, które najczęściej miały być przykrywką dla prawdziwej orientacji jednego lub obojga małżonków.

Mimo że wiele z opisanych przez autora osób ukrywało tego rodzaju informacje o sobie (a samo Hollywood zmagało się z trudnym zadaniem pogodzenia ekscentrycznego stylu życia wielu artystów, z podtrzymywaniem stworzonej przez siebie iluzji; szczególnie w czasach Wielkiego Kryzysu), to czytając tę książkę nie mamy wrażenia, że autor naciągał fakty. Przeciwnie; można sobie wyobrażać, że w bardziej przyjaznych czasach większość opisanych przez niego osób opowiadałaby o sobie w podobnym tonie. Wtedy jednak wydawało się to o wiele bardziej ryzykowne niż dziś, chociaż nie wszystkie bohaterki tej książki przejmowały się tym w równym stopniu.

W kontekście tworzenia książek artystycznych “o Safonie”, przyjrzenie się dawnemu Hollywood z tej perspektywy pozwoliło mi pomyśleć o nowej estetyce i bardziej współczesnych wątkach. Nie da się też nie obejrzeć (ponownie) co najmniej kilku filmów z udziałem wymienionych gwiazd. Trzeba tę książkę przeczytać kilka razy, żeby uchwycić wszystkie poboczne wątki i konteksty, a także zacząć kojarzyć niezliczoną ilość nazwisk. Oprócz najsławniejszych i najlepiej zarabiających aktorek, pojawia się m.in. Irving Thalberg, szef produkcji studia Metro-Goldwyn-Mayer, uważany za obdarzonego niezwykłą intuicją, ale i słabym zdrowiem; zmarł na zapalenie płuc w wieku 37 lat. Przewija się Noël Coward, angielski dramaturg, reżyser i aktor; autor wielu scenariuszy, z których kilka wyprodukowano w Polsce (m.in. “Niewidzialna”, “Seans”, “Upadłe Anioły”); Coward, sam będąc homoseksualistą, przyjaźnił się z różnymi przedstawicielkami “kółka krawieckiego”, a idea lawendowych małżeństw pewnie również nie była mu obca.

Główne bohaterki – jak Alla Nazimova, Marlene Dietrich, Greta Garbo, Tallulah Bankhead, Barbara Stanwyck; czy pisarki Mercedes de Acosta i Salka Viertel, wciąż mają wpływ na współczesność. Stworzyły wiele niezapomnianych ról, postaci, dzieł i opowieści, dyktowały trendy i wciąż są naśladowane. Czasy były zdecydowanie trudniejsze dla nieheteronormatywnych kobiet i mężczyzn, niż dziś. Jednocześnie jednak Axel Madsen odnotowuje ciekawe zjawisko, którego echa znajdujemy w późniejszej i wcześniejszej historii – kobiety, którym sukces umożliwił niemal nieograniczoną swobodę, często skorzystały z danych im możliwości w zupełnie niekonwencjonalny sposób.

I decided to write reviews of the books which I’m reading while making the artworks. This is about “The Sewing Circle” by Axel Madsen. The term, coined by actress Alla Nazimova, used to describe the (mostly closeted) homo- and bisexual women in Hollywood, mainly during Hollywood’s “golden era”; from 1910s to 1950s. Highly recommended!

 

Advertisements
This entry was published on 1 September, 2016 at 9:09 pm and is filed under Recenzje / Book reviews. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.