The 9 Books

Recenzja: Axel Madsen, The Sewing Circle. Hollywood’s Greatest Secret – Female Stars Who Loved Other Women

Postanowiłam, że oprócz różnych wiadomości z życia dziewięciu książek o Safonie, będę również publikować tu recenzje “zwykłych” książek, które mają jakiś związek z powstawaniem tych artystycznych. Recenzje będę pisać po polsku, a tylko ich streszczenia – po angielsku. Większość z tych książek prawdopodobnie znajdzie się w mojej pracy teoretycznej na ten temat.

Axel Madsen był biografem i dziennikarzem urodzonym w Kopenhadze, który przeniósł się do Hollywood w latach 60. Jego książka pt. “The Sewing Circle” powstała w roku 1995. Jest bardzo szczegółową relacją z życia wybranych hollywoodzkich gwiazd, jednak nie ma w tym nic z poszukiwania sensacji, plotek czy pomówień. Przy okazji książka ukazuje zamknięty i oddalony od różnych innych wymiarów rzeczywistości świat, opowiadając o nim z bardzo prywatnej perspektywy.

Głównym wątkiem, wokół którego krążą inne, jest tak zwane “kółko krawieckie” – określenie którego używała m.in. Marlene Dietrich, a które wymyśliła Alla Nazimova, nazywając w ten sposób homo- i biseksualne aktorki filmowe oraz ich związki. Dotyczyło to głównie “złotego wieku” Hollywood, od lat 1910 do 1950. Większość z bohaterek tej książki żyła w mniejszym lub większym ukryciu, czego skutkiem były między innymi tak zwane “lawendowe małżeństwa” – związki, które najczęściej miały być przykrywką dla prawdziwej orientacji jednego lub obojga małżonków.

Mimo że wiele z opisanych przez autora osób ukrywało tego rodzaju informacje o sobie (a samo Hollywood zmagało się z trudnym zadaniem pogodzenia ekscentrycznego stylu życia wielu artystów, z podtrzymywaniem stworzonej przez siebie iluzji; szczególnie w czasach Wielkiego Kryzysu), to czytając tę książkę nie mamy wrażenia, że autor naciągał fakty. Przeciwnie; można sobie wyobrażać, że w bardziej przyjaznych czasach większość opisanych przez niego osób opowiadałaby o sobie w podobnym tonie. Wtedy jednak wydawało się to o wiele bardziej ryzykowne niż dziś, chociaż nie wszystkie bohaterki tej książki przejmowały się tym w równym stopniu.

W kontekście tworzenia książek artystycznych “o Safonie”, przyjrzenie się dawnemu Hollywood z tej perspektywy pozwoliło mi pomyśleć o nowej estetyce i bardziej współczesnych wątkach. Nie da się też nie obejrzeć (ponownie) co najmniej kilku filmów z udziałem wymienionych gwiazd. Trzeba tę książkę przeczytać kilka razy, żeby uchwycić wszystkie poboczne wątki i konteksty, a także zacząć kojarzyć niezliczoną ilość nazwisk. Oprócz najsławniejszych i najlepiej zarabiających aktorek, pojawia się m.in. Irving Thalberg, szef produkcji studia Metro-Goldwyn-Mayer, uważany za obdarzonego niezwykłą intuicją, ale i słabym zdrowiem; zmarł na zapalenie płuc w wieku 37 lat. Przewija się Noël Coward, angielski dramaturg, reżyser i aktor; autor wielu scenariuszy, z których kilka wyprodukowano w Polsce (m.in. “Niewidzialna”, “Seans”, “Upadłe Anioły”); Coward, sam będąc homoseksualistą, przyjaźnił się z różnymi przedstawicielkami “kółka krawieckiego”, a idea lawendowych małżeństw pewnie również nie była mu obca.

Główne bohaterki – jak Alla Nazimova, Marlene Dietrich, Greta Garbo, Tallulah Bankhead, Barbara Stanwyck; czy pisarki Mercedes de Acosta i Salka Viertel, wciąż mają wpływ na współczesność. Stworzyły wiele niezapomnianych ról, postaci, dzieł i opowieści, dyktowały trendy i wciąż są naśladowane. Czasy były zdecydowanie trudniejsze dla nieheteronormatywnych kobiet i mężczyzn, niż dziś. Jednocześnie jednak Axel Madsen odnotowuje ciekawe zjawisko, którego echa znajdujemy w późniejszej i wcześniejszej historii – kobiety, którym sukces umożliwił niemal nieograniczoną swobodę, często skorzystały z danych im możliwości w zupełnie niekonwencjonalny sposób.

I decided to write reviews of the books which I’m reading while making the artworks. The reviews will be written in Polish, but I will also write an abstract in English. The first book is the most recent one I’ve read; “The Sewing Circle” by Axel Madsen. The term, coined by actress Alla Nazimova, used to describe the (mostly closeted) homo- and bisexual women in Hollywood, mainly during Hollywood’s “golden era”; from 1910s to 1950s. Highly recommended!

 

Advertisements
This entry was published on 1 September, 2016 at 9:09 pm and is filed under Recenzje / Book reviews. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.